Technologia Bluetooth Low Energy (BLE) jest obecnie najciekawszą technologią służącą do przesyłu danych na niewielką odległość przy bardzo niskim poborze mocy. Producenci elektroniki użytkowej znajdują coraz więcej interesujących zastosowań dla tego rodzaju rozwiązań, tym bardziej, że planowo do 2018 roku technologia BLE będzie obsługiwana przez 90% ogólnodostępnych smartfonów i tabletów.

Połączenie niskiej ceny, dobrego zasięgu, niskiego poboru mocy oraz łatwości w tworzeniu oprogramowania sprawia, że BLE jest coraz częściej spotykaną innowacją w wielu dziedzinach. Nie jest tajemnicą, że producenci beaconów już dawno temu docenili długowieczność energooszczędnych chipów Bluettoth, instalując je w swoich urządzeniach. Jednakże beacony nie są jedynymi urządzeniami, w których sprawdza się tego typu rozwiązanie.

Otóż chipy BLE doskonale sprawdzają się w przenośnych skanerach kodów kreskowych czy urządzeniach przemysłowych, które podczas pracy muszą wysyłać pakiety danych do stacji roboczych. Ponadto jest to technologia będąca przyszłością nowoczesnej medycyny. Medyczne urządzenia pomiarowe rejestrujące np. ciśnienie krwi, akcję serca, temperaturę ciała, poziom glukozy we krwi, napięcie mięśni lub prędkość ruchu, komunikujące się za pomocą BLE z komputerami czy smartfonami, są już w użyciu, nie tylko w szpitalach, ale również wśród indywidualnych uzytkowników.

Warto również pamiętać o innych ciekawych zastosowaniach BLE, takich jak chociażby połączenie inteligentnego zegarka ze smartfonem. Co więcej, z omawianej technologii korzystają również producenci podzespołów do urządzeń grzewczych, wprowadzając na rynek np. zdalnie regulowane termostaty, a także producenci oświetlenia – zarówno sterowników, jak i samych lamp, szczególnie LED. Zdalna regulacja jasności, koloru czy temperatury barwowej takiej lampy jest już możliwa – wystarczy posiadać smartfon wraz z odpowiednią aplikacją.

Technologia Bluetooth Low Energy w najbliższych latach z pewnością się jeszcze rozwinie. Dlatego warto inwestować zarówno w nią, jak i urządzenia, które z niej korzystają. Na pewno nie będzie to chybiona inwestycja.