Beacony współpracują głównie ze smartfonami oraz tabletami wyposażonymi w Bluetooth 4.0, bez względu, czy jest to urządzenie funkcjonujące w oparciu o iOS 7 lub wyższy, czy Android od wersji 4.3 w górę. Ponadto urządzenie powinno mieć zainstalowaną odpowiednią aplikację oraz uruchomiony moduł Bluetooth, żeby odebrać sygnał z beacona.

Beacony stosowane są obecnie głównie w szeroko pojętym handlu. Jeżeli znajdują się w sklepach, ich działanie ogranicza się głównie do powiadamiania klientów o interesujących rabatach oraz promocjach czy dostawie nowych towarów. Nie są to jednak jedyne działania beaconów w sklepach, ponieważ mogą one stanowić punkty nawigacyjne dla aplikacji – i pokierować potencjalnego klienta prosto do półki, na której znajduje się pożądany towar. Beacony są również coraz częściej spotykane w restauracjach, w których pełnią podobną, informacyjną rolę, co w sklepach.

Łatwo się domyślić, że nawigacyjno-informacyjne właściwości transmiterów mogą być doskonałym rozwiązaniem stosowanym np. w muzeach. Beacony mogą w nich stanowić drogowskazy dla odwiedzających. Poza tym beacony są również z oczywistych względów doskonałym rozwiązaniem dla niewidomych – wystarczy mieć w smartfonie lub tablecie aplikację głosową, współpracującą z transmiterami.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby niewielki beacon przyjął postać breloka lub bransoletki. W takiej postaci może być nadajnikiem ułatwiającym znalezienie jakiegoś zagubionego przedmiotu lub systemem ostrzegającym przed zbytnim oddaleniem się dzieci.

Warto ponadto pamiętać, że jest to obecnie bardzo młoda technologia. Z tego względu nie sposób przewidzieć dróg jej rozwoju. Mówi się, że dzięki niej w przyszłości będzie możliwe bezproblemowe zarządzanie funkcjami inteligentnego domu czy wykonywanie płatności przez telefon z dala od punktu kasowego. To tylko kilka przykładów na zastosowanie beaconów – dopiero czas pokaże, w jakim kierunku rozwinie się ta technologia.