Jednoznaczne określenie zakresu funkcjonalności dobrego oprogramowania dla biur nieruchomości jest wbrew pozorom stosunkowo nietrudne.

Takie oprogramowanie z pewnością powinno działać w trybie online, ponieważ handel oraz obrót nieruchomościami odbywa się dzisiaj głównie za pomocą Internetu. Ponadto wymagana jest integracja nie tylko z firmową bazą danych, ale także z portalami internetowymi, na których odbywa się szeroko pojęta działalność (zakup, sprzedaż, wynajem itp.) związana z rynkiem nieruchomości. Do tego należy dodać możliwość wysyłania klientom konkretnych ofert na e-mail, a także możliwość natychmiastowego umieszczania ofert na portalach internetowych, zarówno w formie tekstowej, jak i zdjęć.

Warto również wiedzieć, że profesjonalne oprogramowanie dla biur nieruchomości zawiera w sobie bazę danych, w której znajdują się zarówno wszystkie konieczne informacje dotyczące poszczególnych klientów, jak i dostępnych na rynku domów oraz mieszkań. Oznacza to, że musi ono posiadać zaawansowane narzędzia do wyszukiwania, grupowania czy przyporządkowywania ofert do klientów i na odwrót. Obecność takich funkcji jak ustawienie kontroli dostępu dla poszczególnych pracowników czy odpowiednie szyfrowanie przesyłanych danych jest oczywista.

Ponadto systemy dedykowane biurom nieruchomości powinny być intuicyjne w obsłudze. Możliwość wykorzystania podstawowych opcji dotyczących organizacji pracy czy spotkań z klientem, takich jak kalendarz czy organizer, również jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Tego typu opcje znacznie ułatwiają pracownikom ich pracę, zaś zwierzchnikom umożliwiają nadzór nad wykonywanymi przez pracowników działaniami.