Stosowane obecnie nowoczesne oprogramowanie hotelowe charakteryzuje się bardzo daleko idącą wielofunkcyjnością oraz prostotą. Rosnące wymagania branży hotelarskiej sprawiły, że dzisiejsze rozwiązania informatyczne już dawno przestały być ograniczone jedynie do kontrolowania rezerwacji pokojów czy stanu obłożenia hotelu.

Oznacza to, że grafik rezerwacji oraz meldunków jest zaledwie jedną z wielu funkcjonalności, jakie znajdują się w oprogramowaniu służącym do prowadzenia działalności hotelowej. Równie ważna jest obsługa indywidualnych oraz grupowych rezerwacji, połączona z odpowiednim modułem fiskalno-księgowym, pozwalającym na wystawianie paragonów, rachunków, faktur, a także na tworzenie bilansów oraz zestawień. Oczywistym jest, że oprogramowanie hotelowe musi być kompatybilne zarówno z zewnętrznymi terminalami czy kasami, jak i ekranami dotykowymi, drukarkami fiskalnymi, czytnikami kart magnetycznych, a nawet szufladami na pieniądze.

W praktyce dzięki wysokiej klasy oprogramowaniu menedżerowie hoteli mają dostęp do centralnej bazy danych dotyczących historii pobytu gości, historii rezerwacji czy przychodów generowanych przez gości. Do tego należy dodać zarządzanie pokojami oraz ich ceną czy zarządzanie wszelkiego rodzaju rachunkami, również tymi bezpośrednio dotyczącymi funkcjonowania hotelu czy pensjonatu, takimi jak usługi porządkowe, kuchnia czy usługi konserwatorskie. Ponadto wysokiej klasy hotelowe systemy IT powinny posiadać możliwość integracji oraz współpracy z zewnętrznymi modułami, służącymi np. do obsługi central telefonicznych, hotelowych zamków elektronicznych, płatną oraz interaktywną telewizją hotelową czy kioskami samoobsługowymi.

Zaawansowane oprogramowanie hotelowe, do niedawna stosowane głównie w sieciach należących do potentatów na rynku turystycznym, obecnie coraz częściej spotykane jest również w niewielkich, rodzinnych pensjonatach.