Popularność beaconów ciągle rośnie. Ich użytkownicy oraz twórcy wymyślają coraz nowsze zastosowania dla tej technologii. Najbardziej korzysta na tym branża handlowo-usługowa, chociaż zakres zastosowania tych urządzeń stale się zwiększa.

Najwięcej beaconów znajduje obecnie zastosowanie w sklepach, zarówno mniejszych, jak i wielkopowierzchniowych. Informują klientów o rabatach i promocjach, nawigują ich do półek z poszukiwanymi towarami, informują również o dostawach nowych produktów. W restauracjach dzięki beaconom można zamówić jedzenie i uregulować rachunek, zaś w budynkach użyteczności publicznej mogą one stanowić „drogowskazy” dla osób, które z takich budynków korzystają. Co więcej, beacony są również doskonałym rozwiązaniem dla niepełnosprawnych, którzy mając odpowiednią aplikację na swoim telefonie mogą otrzymywać powiadomienia głosowe odnośnie miejsca, w którym się właśnie znajdują.

Ciekawe zastosowanie dla omawianej technologii znalazły branża medyczna, transportowa i turystyczna. W szpitalach beacony mogą nie tylko ułatwić nawigację po poszczególnych budynkach, ale również zastępować karty pacjenta znajdujące się przy łóżkach chorych osób. Dzięki temu informacje o stanie zdrowia chorych dostępne są wyłącznie lekarzom, a nie wszystkim osobom przebywającym w pobliżu pacjenta. Z kolei branża transportowa zaadaptowała beacony do usprawnienia dostaw magazynowych, zaś turystyczna do obsługi pasażerów na lotniskach, szczególnie podczas powiadomień o lotach czy ewentualnych opóźnieniach.

Widać zatem, że beacony są na tyle elastyczną technologią, że powinniście Państwo czym prędzej zastanowić się nad jej wykorzystaniem w Waszej działalności.