Bluetooth Low Energy, oznaczany również jako 4.0, jest jednym ze standardów bezprzewodowej komunikacji. W przypadku poprzednich wersji tego standardu jego projektanci kładli główny nacisk na coraz większą ilość przesyłanych danych. BLE jest przede wszystkim bardzo energooszczędne.

Zasięg BLE może wynosić ponad 100 m, podczas gdy w przypadku wersji niższych niż 4.0 wynosi on maksymalnie 100 m. Tradycyjne moduły Bluetooth mogą przesyłać zdecydowanie większe pakiety danych w określonym czasie (nawet 24 Mb/s w przypadku Bluetooth 3.0 High Speed), jednakże potrzebują do tego celu o wiele więcej energii, niż moduły Bluetooth 4.0. Nowoczesne układy BLE są w tym przypadku nawet 100 razy bardziej energooszczędne, posiadają również o wiele krótszy czas reakcji na otrzymane powiadomienie, ale wysyłają niewielkie pakiety informacji, maksymalnie 1 Mb/s. Z tego względu w przypadku transmisji dość dużych partii danych, np. podczas wideokonferencji, stosowanie BLE raczej nie jest dobrym rozwiązaniem

Poszczególne węzły w sieci BLE komunikują się w paśmie o częstotliwości ISM 2,4 GHz. Podzielone jest ono na 40 kanałów (w tradycyjnym Bluetooth jest ich 79). W bardzo dużym uproszczeniu kanały dzielą się na dwa typy: advertising (3) oraz data (pozostałe 37). Te pierwsze służą do wyszukiwania urządzeń posiadających moduły BLE, transmisji rozgłoszeniowej oraz nawiązywania połączeń. Kanały typu „data” służą do wymiany danych. Warto pamiętać, że w transmisji bierze udział wszystkie 37 z nich, zgodnie z zasadą przełączania częstotliwości, polegającą na naprzemiennym, z góry ustalonym wykorzystaniu każdego z kanałów data.

Poza tym technologia BLE działa wyłącznie w topologii gwiazdy. Moduł Bluetooth może być w tym przypadku traktowany jako nadzorca i działać z wieloma podrzędnymi lub jako podrzędny i działać z jednym nadzorcą, ale nigdy nie może pełnić obydwu ról jednocześnie. Ponadto warto pamiętać o nowince technologicznej, dzięki której BLE jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku beaconów. Chodzi o tzw. rozgłaszanie, czyli automatyczne i cykliczne przesyłanie przez urządzenie podrzędne (w tym przypadku beacon) niewielkich pakietów danych. Dane są następnie odbierane przez wyposażone w aplikację urządzenie nadrzędne, które pełni jednocześnie rolę skanera. Komunikacja następuje w kanałach advertising i jest bardzo szybka – w ciągu jednej sekundy nadzorca, czyli w tym przypadku smartfon, tablet lub laptop, może odebrać dane nawet od 100 różnych transmiterów.