Żeby chociaż spróbować odpowiedzieć na powyższe pytanie, należy dokonać podziału na aplikacje przeznaczone do szeroko pojętej działalności zawodowej oraz prywatnej, niezwiązanej z wykonywaną pracą. Z oczywistych względów jest to podział wyjątkowo umowny i obydwie kategorie bez większych problemów mogą się ze sobą przenikać.

W profesjonalnym, zawodowym ujęciu, multimedialne aplikacje są optymalnym sposobem na przekazanie jakiejś informacji. Może to być reklama, prezentacja oferty handlowej, instruktaż, kurs w multimedialnej formie, referat czy jakiekolwiek inne treści, które powinny trafić do odbiorcy. Nie ma znaczenia, czy będzie to kontakt bezpośredni, twarzą w twarz, czy pośredni – na przykład za pomocą reklamowego nośnika (pendrive, płyta DVD), reklamy na ekranie komputera czy multimedialnego przekazu w nowoczesnym, interaktywnym muzeum. Aplikacje doskonale sprawdzą się we wszystkich okolicznościach, również ze względu na wielość środków, którymi mogą operować. Jednoczesna obecność dźwięku, obrazu czy wizualnych efektów specjalnych wzmacnia przekaz, zaś interaktywność oraz intuicyjność aplikacji czyni je optymalnym rozwiązaniem w sytuacji, w której należy dotrzeć do jak największej grupy odbiorców w jak najkrótszym czasie.

Z kolei multimedialne aplikacje związane z codziennymi aktywnościami służą przede wszystkim rozrywce oraz kwestiom czysto użytkowym. Pomagają w sprawnym poruszaniu się oraz korzystaniu z multimedialnych bibliotek znajdujących się na komputerach, telefonach czy tabletach. Dzięki nowoczesnym multimedialnym aplikacjom można sprawnie i płynnie zarządzać osobistymi zasobami zdjęć, filmów czy muzyki. Warto pamiętać, że aplikacje to nie tylko organizery, ale także czysto rozrywkowe programy, chociażby gry, dzięki którym można miło spędzić czas.

Aplikacje multimedialne, chociaż obecne na rynku od bardzo dawna, dopiero teraz zyskały ogromną popularność. Stało się tak wraz z rozpowszechnieniem się smartfonów czy tabletów. Dlatego obecnie trudno sobie w ogóle wyobrazić kształt czy funkcje przyszłych aplikacji, tym bardziej, że są one doskonałym poligonem doświadczalnym dla nowych technologii. Jedyną rzeczą, której możemy być pewni w związku z aplikacjami, jest ich ciągły i dynamiczny rozwój, ograniczony jedynie przeliczeniową mocą procesorów.